Атопичният дерматит (ендогенна екзема) е хронично заболяване, причините за появата на което все още не са напълно изяснени, но сред най-честите са наследственост, фармакологични фактори и имунологични разстройства на организма. Клиничната картина варира според възрастта и локализацията на кожните лезии. Заболяването засяга бебета, деца и възрастни, като най-общо се характеризира със сухота на кожата, сърбеж и обриви. Освен кожната симптоматика, пациентите могат да имат оплаквания от алергичен ринит, астма, хранителни алергии или алергични конюнктивити. Чрез комбиниран подход, включващ емолиенти, локални кортикостероиди, антибиотици, противовъзпалителни медикаменти, антихистаминови и седативни средства, както и апаратни процедури се цели дългосрочна превенция и контрол на заболяването. Лечението с UV лъчи с точно определена дължина на вълната е добра алтернатива при пациенти, които не се повлияват от конвенционалната терапия.

Допълнителна информация

Важно е да се знае, че атопичен дерматит и екзема не са едно и също заболяване. Екземата е общо название за различни видове незаразни възпаления по кожата, към които се отнася и атопичният дерматит. При атопичната кожа се наблюдава недостиг на липиди, вследствие на което се нарушава защитната й хидролидна бариера. По този начин алергените и бактериите проникват по-лесно и провокират възпалителна реакция, кожни раздразнения и сърбеж. Заболяването е най-разпространената форма на дерматит в световен мащаб. В случаите, когато стандартните методи за локално лечение с кортикостероидни препарати не дадат ефект, се назначава и фототерапия. Облъчването на засегнатите участъци от кожата с точно дозирано количество UV лъчи спомага за намаляване на възпалението и облекчаване на симптомите. Клиничните проучвания показват, че при 70% от пациентите с атопичен дерматит, лекувани с фототерапия, се наблюдава трайно подобряване на състоянието.

ПОДХОДЯЩА ВЪЗРАСТ

0+

ЗОНИ НА ПРИЛАГАНЕ

Цяло тяло

Методи

  • Клинични изследвания
  • Апаратна диагностика
  • Медикаментозно лечение
  • Специализирана медицинска козметика

Период на възстановяване

  • Комбинираният подход е насочен към овладяване развитието на екземата и редуциране периодите и продължителността на сърбежа. Целта е максимално бързо облекчение на симптомите след всяка процедура.

Противопоказания

  • Бременност
  • Кърмене
  • Светла кожа
  • Розацея
  • Тежки общи заболявания
  • Вирусни и бактериални кожни инфекции
  • Кожни злокачествени образувания
  • Изразена свръхчувствителност към UV лъчи
  • Заболявания с доказана фоточувствителност

Провеждане

След проведен преглед и назначена фототерапия се прецизират началната доза на облъчване, общият брой процедури, изготвя се терапевтичен план, индивидуален за всеки пациент, като лечението може да се допълни със съпътстваща терапия. При всяка следваща процедура състоянието на пациента се следи от лекар, който определя дозите на облъчване, отбелязва наблюдаваните странични ефекти и промените в терапията. Броят на облъчванията трябва да е минимум 3 на седмица, като общият брой процедури обикновено варира между 15 и 30. Нередовното провеждане на терапиите може да повлияе негативно на терапевтичния резултат. След процедурата е възможно да се появи леко зачервяване в третираната област.

Често задавани въпроси

Дерматологът определя мястото на поставяне на филъра, като се съобразява с анатомичните особености на пациента. Самата процедура продължава около 20-30 минути.

Филърът се разпределя разномерно в областта на скулите, а резултатът се вижда веднага.

Процедурата не изисква възстановителен период. Мястото на инжектиране може да се зачерви или да отече, но дискомфортът отминава бързо (в рамките на няколко часа до няколко дни).

Ефектът се вижда веднага, а продължителността му продължава около година.

Процедурата може да се повтори отново след пълното или частично разграждане на филъра.

  • При свръхчувствителност към различни видове филъри;
  • При нараняване на кожата в зоната на инжектиране.